wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Długowieczne płoty z drewna

Niepoprawnie zabezpieczone sztachety drewniane prędko się destruują i mogą ostatecznie stracić swój pierwotny czar oraz własności. Decydując się na używanie drzewa na płot pożądane byłoby poznać typy konserwacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa wypada zacząć od właściwego oraz skrupulatnego przygotowania materiału na płot, ponieważ od tego uzależniony jest rezultat finalny naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do ochrony oraz dekoracji płotów z drewna kluczowe jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga śladów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Podczas gdy asekurujemy już nasze płot przed progresem biokorozji, wypada nanosić następne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od wewnątrz, ale nie wytworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać żeby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba poświęcić im mnóstwo uwagi oraz opieki.

Całkiem inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten wersja płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji skutkiem tego służą swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz