środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy balustrady z Winylu na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ploty plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastyku wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz balaski plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet konstruuje się z skał wielorakiego kształtu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych konturach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby forma każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie Winylowe należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz