poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Żywe sztachety czyli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenie plastykowe stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie rosną oraz silnie gęstnieją. Dużo czaru maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, ale chcą tez dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastyku z Brzozowa zdołają być niesłychanie cienkie, chociaż należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku z Czarnkowa stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz